1

Sinyal Lambaları

Sürüş esnasında araçların önündeki ve arkasındaki diğer araçlar alacakları yönü bildirmesi için sinyal lambalarının önemi büyüktür. Joyecar’dan bu konuda aracınız için en uygun lambaları alabilirsiniz.

Sinyal Lambaları Nedir?

Seyir esnasında aaracın gideceği rota boyunca sağ ya da sol yönlere dönüşleri olur. Herhangi bir sokağa girmek, yan yola geçmek, kavşaklarda gidilecek olan yönü belirtmek öndeki ve arkadaki araçlarla kaza yapmayı önler. Bu amaçla da aracın hem ön tarafında hem de arka tarafında sinyaller yer alır. 

Sinyal Lambaları Türleri Nelerdir?

Sinyal lambaları araçların marka ve modellerine bağlı olarak farklı türlerde yer alabilir. Her şeyden önce ön ve arka olmak üzere 2’şer sinyal lambası bulunur. Aracın hem sağa hem de sola dönüşlerinde hem öndeki hem de arkadaki araçlara yön belirtmesini sağlar.

Farklı renklerde de olabilen sinyal lambaları genellikle araçların üreticileri tarafından belirlenen standartların dışında da belirlenebilir. Estetik olarak belirlenen kriterler ile belirgin ve görünür olması için belirlenen kriterlerin tümü doğrultusunda farklı türlerde sinyal lambaları bulunur.

Sinyal Lambaları Türleri Arasındaki Farklar Nelerdir?

Araçlardaki tüm aydınlatmalarda olduğu gibi sinyal lambalarında da lümen değeri açısından farklar bulunur. Bununla birlikte arıza ışığının yanması ya da yanmaması seçenekler arasındaki farklardan biridir. Sinyal lambaları tek renkten oluşmaz. Bazı lambalar sadece beyaz ve kırmızı olurken bazıları beyaz, kırmızı ve turuncu renklere uyumlu olabilir.

Joyecar’da bulabileceğiniz X7 serisi sinyal lambaları arasından 1156 P21W BA15S model sinyal lambası tek duydan oluşur ve üç renk seçeneğini de sunar. Bununla birlikte T20 (Yönlendirilecek link ise çift duy seçeneğine sahiptir ancak sadece beyaz ve kırmızı renk seçeneklerine sahiptir. İkisi de 2600 lümen değerine sahip olan bu ürünler arasından yapılacak tercihler, tıpkı diğer ürünlerde de olduğu gibi farklılık gösteren özelliklerine göre değişebilir.

Sinyal Lambaları Nasıl Takılır?

Sinyal lambaları takmadan önce bu noktaya elektrik gitmediğinden emin olmalısınız. Akabinde ise lambanın tepe noktasının başka bir yerle temas etmemesine dikkat ederek yuvasına yerleştirilir. Joyecar’ın X serisi sinyal lambalarının kolay montajı işlemi hızlıca tamamlamanıza yardımcı olur. Hiç vakit kaybetmeden sinyal lambalarınızı yenileyebilir ve güvenle yola çıkabilirsiniz.

Sinyal Lambaları Nasıl Açılır?

Sinyal lambaları direksiyonun yanında bulunan sinyal kolu ile komuta edilir. Standart olarak her arabada aynı şekilde işler. Sinyal kolunu yukarı kaldırmanız halinde sağ, aşağı indirmeniz halinde ise sol taraftaki lambalar yanar. Sinyal lambaları park halindeyken de çalışır. Sürekli olarak yanıp sönerek aracın geçici şekilde parka halinde olduğunu ifade eder. Ayrıca araçta herhangi bir arıza varsa da yine park lambaları açılarak araç emniyet şeridinde seyreder. Ancak park lambalarını yakmak için sinyal kolu değil, ikaz düğmesine basılarak lambalar aktive edilir.

Sinyal Lambalarını Kimler Tercih Eder?

Sinyal lambaları her araçta yer almak zorundadır. Doğrudan bu lambalar dahil olarak üretilen lambalardan bir tanesinin dahi bozuk olması halinde trafikte yol almak trafik kurallarına da aykırıdır. Bununla birlikte sinyal lambası türleri arasında farklı seçimler yapmak mümkündür.

Bazı araçlardaki halojen lambaların yanı sıra artık pek çok araçta yer alan LED aydınlatmalar son zamanlarda daha çok tercih ediliyor. Daha güçlü bir ışık yayan LED lambalar sayesinde çok daha uzun ömürlü ve kaliteli bir tercih yapabilirsiniz.

Siz de birbirinden farklı seçenekleri ile Joyecar’dan sinyal lambaları için aracınıza ve ihtiyaçlarınıza uygun olan bir modeli tercih edebilirsiniz. 1 yıl garanti süresine sahip olan ürünleri güvenle kullanabilirsiniz. 


 
cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR